مشکلات جنسی در مبتلایان به دیابت 

دیابت یک اختلال متابولیکی مزمن است که ناشی از افزایش سطح قند خون می باشد در حال حاضر 150 میلیون نفر در جهان و سه میلیون نفر در ایران مبتلا به دیابت هستند . این بیماری باعث بروز عوارض کوتاه مدت و بلند مدت می گردد و معمولا عوارض بلند مدت آن 10-5 سال بعد از تشخیص بیماری ، در هر دو نوع دیابت ایجاد می شود. یکی از عوارض بلند مدت دیابت ، عارضه عصبی است که اختلال عملکرد جنسی جزو عارضه عصبی این بیماری محسوب میشود . سیستم خودکار میزان وسیعی از اختلالات را در تمامی سیستم های بدن و از جمله سیستم ادراری- تناسلی ایجاد می کند و می توان گفت که اختلال عملکرد جنسی به عنوان یک عارضه بطور مکرر در این بیماران ایجاد می شود . البته بیماری عروقی و مشکلات روانی ناشی از بیماری دیابت نیز در ایجاد اختلال عملکرد جنسی سهیم می باشند . اولین بار در سال 1798 ارتباط بین دیابت و ناتوانی جنسی در مردان یا اختلال ارگاسم در زنان مشخص شد . لازم به ذکر است که عواملی مثل سن ، طول مدت دیابت ، مصرف دارو ، بیماریهای مزمن ، عوارض بلند مدت دیابت و فشار خون بالا با مشکلات جنسی در ارتباط هستند .

مشکلات جنسی در مردان دیابتی :

بر اساس مطالعات مختلف ، حدود 5/27 % الی 75 % از مردان دیابتی مشکلات جنسی دارند . تخمین زده میشود که در ایالات متحده دو میلیون مرد به دلیل ابتلا به دیابت دچار ناتوانی جنسی هستند . مشکلات جنسی در مردان مبتلا به دیابت شامل : اختلال در میل جنسی به صورت کاهش میل جنسی ، مشکلات انزال شامل ضعف انزال ، کاهش حجم آن ا، انزال برگشتی و عدم انزال و اختلالات نعوظی به شکل ضعف نعوظ ، اختلال کامل نعوظ و در نهایت اختلال در رضایت جنسی می باشد . الرفایی و همکاران در امارات متحده عربی در سال 2000 گزارش کردند که نقص در نعوظ خودبخودی و صبحگاهی ، ضعف نعوظ ، اختلال انزال و با شیوع کمتر کاهش میل جنسی و اختلال کامل نعوظ از اختلالات شایع مردان دیابتیک هستند . همچنین در مطالعه برونر و همکاران که در سال 1995 در آلمان انجام گردیده ، بیان شده است که 39 % از مردان دیابتیک اختلال نعوظ دارند . مطالعات دیگر این میزان را حدود 50% برآورد نموده اند .

بعلاوه سایر آمارها حاکی از آن است که اختلال نعوظی در 20 تا 50 در صد مردهای مبتلا اساس عضوی دارد که علل عضوی آنها میتواند ناشی از دیابت باشد . در تحقیق دیگری آمده است که 25 درصد دیابتی ها ی جوان و 75 درصد دیابتی های مسن از این اختلال رنج می برند. اختلالات نعوظی در مردان دیابتی می تواند در اثر اختلالات عصبی و عروقی در هر یک از مراحل نعوظ رخ می دهد . تغییرات مرفولوژیک فیبرهای عصبی اتونوم در اجسام غاری ، کاهش تحویل نیتریک اکساید به لایه عضلانی عروق جسم غاری در اثر اختلال در انتقال پیامهای عصبی آوران و وابران نخاعی ، اختلال در رها سازی نیتریک اکساید از اندوتلیوم و افزایش جایگاههای آنزیم نیتریک اکساید سینتاز در بافت پنیس ، اختلال در شل شدن عضلات صاف جسم غاری در اثر گلیکوزیله شدن فیبرهای الاستیک ، منجر به عدم اتساع درختچه های شریانی و سینوزوئیدها در طی فرایند نعوظ می شوند . اختلالات عروقی ناشی از افزایش فراورده نهایی گلیکاسیون پیشرفته نیز در افراد دیابتی باعث مهار فعالیت نیتریک اکساید و افزایش فعالیت میانجی های آسیب رسان عروقی مثل vegf و اندوتلین – 1 میشود که باعث کاهش جریان خون آرتریولی می شود .

ناتوانی جنسی نیز از عوارض عمده دیابت می باشد که کمتر مورد توجه قرار گرفته است . شیوع ناتوانی جنسی در مردان در سنین 40 سالگی 9/1 درصد است که با افزایش سن بالا می رود . ناتوانی جنسی یا عدم توانایی سفت کردن آلت و حفظ آن در وضعیت نعوظ در بیماران دیابتی شایعتر از افراد غیر دیابتی همسن می باشد . شایان ذکر است که نوروپاتی تنها علت ناتوانی جنسی در مردان دیابتی نمی باشد . بعضی از داروها مثل داروهای ضد فشار خون ، عوامل روانشناختی و سایر اختلالات طبی نظیر نارسایی عروقی که مردان غیر دیابتی را گرفتار می کنند ممکن است در بیماران دیابتی نیز باعث ناتوانی جنسی شوند . بعضی از مردان مبتلا به نوروپاتی اتونومی ، حالت نعوظ طبیعی دارند و می توانند اوج لذت جنسی را تجربه کنند ولی انزال در انها صورت نمی گیرد . در این حالت انزال معکوس صورت می گیرد ، به این ترتیب که مایع منی به طرف عقب حرکت می کند و از طریق پیشابراه خلفی وارد مثانه می شود . وجود تعداد زیادی اسپرم فعال در آزمایش ادرار ، تشخیص این عارضه را تایید می کند .

برای زوجهایی که تمایل به بچه دار شدن دارند ، انجام مشاوره از نظر عقیمی ضروری است . مردان دیابتی ، 10 الی 15 سال زودتر از مردان غیر دیابتی دچار اختلال نعوظی می شوند. در این افراد در سنین 55 سال احتمال مشکلات نعوظی 70 % می باشد و در سن بالای 70 سال ای احتمال به 95 % می رسد .

مشکلات جنسی در زنان دیابتی :

در زمینه مشکلات جنسی در زنان دیابتی تحقیقات کمتری صورت گرفته است . البته مطالعات در این راستا ادامه دارد . بر اساس تحقیقات اخیر این مشکلات شامل : کاهش میل جنسی ، کاهش لغزندگی واژن ، نزدیکی دردناک ، افزایش زمان رسیدن به ارگاسم ، اختلال در لذت جنسی ، اضطراب ، اختلال در رضایت جنسی و عفونتهای واژینال می باشد .

در تحقیق بوات در فرانسه در سال 2001، کاهش میل جنسی ، عدم لذت از نزدیکی جنسی ، کاهش لغزندگی واژن و اختلالات ارگاسمی به عنوان مشکلات جنسی در زنان دیابتیک شناخته شده است .

اثر نوروپاتی اتونومی بر فعالیت جنسی زنان کاملا شناخته نشده است . کاهش لغزندگی واژن به عنوان یکی از اثرات احتمالی نوروپاتی مطرح می باشد . سایر تغییرات احتمالی در عملکرد جنسی زنان دیابتی شامل کاهش میل جنسی و فقدان ارگاسم می باشد . شیوع عفونت واژن در زنان دیابتی افزایش یافته که ممکن است به علت کاهش لغزندگی و حساسیت و خارش واژن باشد . عفونتهای دستگاه ادراری و واژینیت نیز ممکن است عملکرد جنسی را تحت تاثیر قرار دهندنتیجه گیری :

در مطالعاتی که به مقایسه مشکلات جنسی در زنان و مردان پرداخته ، نتایج مختلفی به دست آمده است . در تحقیقات قدیمی تر شیوع مشکلات جنسی در مردان بیشتر بوده است . این در حالی است که در بررسی های جدید تر شیوع مشکلات جنسی در زنان بیشتر گزارش شده است .

در پژوهشی که توسط جینسن در سال 1981 انجام پذیرفت 5/27 % از زنان دیابتی و 44% از مردان دیابتی مشکلات جنسی داشتند . در تحقیق دیمونت و همکاران در سال 2000 نیز شیوع مشکلات جنسی در زنان دیابتی 9/14 % و در مردان دیابتی 7/8% گزارش گردید . در این راستا شیوع 27 درصدی مشکلات جنسی در زنان دیابتی نوع یک و 22 درصدی در مردان نتیجه مطالعه ای است که در سال 2003 توسط انزلین و همکاران صورت گرفت. همچنین در این زمینه یک تحقیق که توسط امینی تحت عنوان بررسی مقایسه ای مشکلات جنسی مبتلایان به دیابت کنترل شده و کنترل نشده انجام پذیرفته ، مشکلات جنسی در زنان مبتلا به دیابت را با شیوع 86% و در مردان مبتلا را با شیوع 77% اعلام نموده است.

بنابراین با توجه به مطالب ذکر شده ضروری است تا مواردی همچون بررسی و شناخت بیماران مبتلا به دیابت با مشکلات جنسی و ارائه مراقبتهای لازم در این زمینه در مراکز دیابت ، برقراری دوره های باز آموزی کادر پرستاری در مورد تاثیر دیابت بر مسائل جنسی و اهمیت بررسی مشکلات جنسی و درمانهای لازم ، آموزش مستقیم بیماران دیابتیک در مورد مشکلات جنسی و گنجاندن مباحث مربوط به مشکلات جنسی بیماران مبتلا به دیابت در برنامه های آموزشی دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی مورد توجه قرار گیرند.

__________________
/ 1 نظر / 16 بازدید
محمد جعفرخانی

سلام تشکر عالی بود