در کنفرانسی که آخر هفته گذشته، انجمن قلب آمریکا درباره فشار خون بالا در آتلانتا برگزار کرد، نتایج تحقیقات جالبی درباره فشار خون بالا و راه‌های پیشگیری و درمان آن مطرح ش د.و

یکی از این مطالعات مربوط به کشور ایتالیا بود که توسط دکتر "رزا ماریا برونو" از دانشگاه پیزا ارائه شد. این محقق از بررسی‌های خود نتیجه گرفته بود که تزریق داخل وریدی ویتامین C ممکن است بتواند فشار خون بالا را با تاثیر بر سیستم عصبی مرکزی، کم کند.

محققان 12 بیمار مبتلا به فشار خون بالا(که به آن ها 3 گرم ویتامین C در طول 5 دقیقه داده شده بود) را بعد از 20 دقیقه بررسی کرده و متوجه شدند که فشار خون این افراد دست کم 7 درصد کاهش پیدا کرده است.

جالب است بدانید مقدار کاهش فشار خون دیاستولی (مینیمم) بیشتر و حدود 9 درصد بود.

با این وجود دکتر برونو معتقد است هنوز زود است که نتیجه بگیریم ویتامین C باعث کاهش فشار خون و فعالیت اعصاب سمپاتیک در افراد سالم می‌شود، چرا که این بررسی فقط در افراد مبتلا به فشار خون بالا انجام شده و فقط یک دوز ویتامین C به بیماران تزریق شده‌‌است.

معلوم نیست مصرف خوراکی این ویتامین در دراز مدت هم بتواند همین اثر را ایجاد کند. پس نمی توان به همین سادگی پای نتایج این بررسی را به درمانگاه‌ها و بالین بیماران کشید.

بررسی دیگری روز جمعه در این کنفرانس مطرح شد که برای بیمار و پزشک، جای شبهه باقی نمی ‌گذارد..

با همین رژیم کم نمک، فشار خون سیستولیک (ماکزیمم) این بیماران 6/22 میلیمتر جیوه و فشار (مینیمم) دیاستولی آن ها تا 2/9 میلیمتر جیوه کمتر شد.

 

این بررسی را دکتر "ادواردو پیمنتا" با همکاران خود در بخش فشار خون و نفرولوژی مؤسسه کاردیولوژی "دانته پازانس" در "سائو پائولو" برزیل انجام داده‌اند.

 

آنها 13 بیمار مبتلا به فشار خون مقاوم به دارو را که به ‌طور متوسط 3 نوع داروی ضد‌ فشار خون مصرف می‌کردند، بررسی کرده و مشاهده کردند پس از استفاده از رژیم کم نمک، فشار خون آن ها 9/147 روی 2/85 میلیمتر جیوه است(فشار خون طبیعی 140 روی 90 میلیمتر جیوه است).

 

دکتر پیمنتا در این باره می ‌گوید: ما انتظار تاثیر رژیم کم نمک بر درمان فشار خون را داشتیم، اما میزان کاهش فشار خون ناشی از این رژیم بسیار بیش از انتظار ما بود.

 

همچنین این بررسی نشان داد که محدودیت نمک در رژیم غذایی باعث کاهش احتباس مایعات در بدن شده و عملکرد رگ‌ها را بهبود می‌بخشد که این دو پدیده هم به نوبه‌خود در کاهش فشار خون نقش دارند. در واقع به بیماران مبتلا به فشار خون توصیه می شود که در روز بیش از 5/1 گرم نمک مصرف نکنند.

 

در این دو بررسی تاکید بر راه‌های کاربردی کاهش فشار خون بود، اما سومین بررسی حاکی از این است که بیماران فشار خونی نیاز به کند کردن حرکات، تنفس عمیق، استراحت و آرامش زیاد دارند.

 

 

 

 

 

دکتر تانگ در این باره می‌ گوید:

این مطالعه به سرپرستی دکتر "جین تانگ – استادیار" کالج پرستاری دانشگاه "سیاتل" در واشنگتن – انجام شده‌ و نشان می‌دهد که گوش دادن به موسیقی ‌های آرامش بخش هم می‌تواند فشار خون افراد را 7 تا 9 میلیمتر جیوه کم کند.

 

 

این برنامه بسیار ساده است، البته جای مصرف دارو را نمی‌ گیرد، اما می ‌تواند در رساندن فشار خون به  یک مقدار ثابت کمک کننده باشد.

 

 بر اساس آمار جدید، تعداد مبتلایان به فشار خون را حدود یک نفر از هر 4 نفرتخمین می ‌زنند و متاسفانه فشار خون دو سوم این افراد کاملا تحت کنترل نیست.

 

 

 

این مطالعه نشان داد بیماران مبتلا به فشار خون مقاوم به دارو به رژیم غذایی کم نمک پاسخ می ‌دهند

 

/ 0 نظر / 19 بازدید